Michał Hernik zmarł wskutek przegrzania organizmu i odwodnienia – poinformowali w czwartek organizatorzy Rajdu Dakar. Polski motocyklista został znaleziony martwy we wtorek na trasie trzeciego etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.
Według komunikatu organizatorów śledztwo w sprawie śmierci Hernika nie jest jeszcze zamknięte, ale w pierwszych konkluzjach wskazano na hipertermię i odwodnienie. W Argentynie trwają przygotowania do sprowadzenia do Polski zwłok 39-letniego zawodnika. Do Buenos Aires przyleciała małżonka sportowca w celu omówienia procedury. Spotkała się z konsul Joanną Addeo-Krajewską.
– Opierając się na oficjalnym oświadczeniu kierownictwa Rajdu Dakar możemy
stwierdzić, że motocyklista nie uległ wypadkowi, a śmierć nastąpiła na skutek
przegrzania organizmu. Hernik zjechał z trasy i ściągnął kask – powiedział drugi sekretarz Ambasady Rzeczypospolitej
Polskiej w Buenos Aires Paweł Majkut.
Ciało polskiego motocyklisty znaleziono na 206. kilometrze trzeciego etapu,
300 metrów od trasy, bez kasku. Według organizatorów, na ciele nie było
śladów obrażeń, podobnie jak motocykl nie miał widocznych uszkodzeń. Na
trasie panował tego dnia ogromny upał.
Helikopter medyczny odnalazł o godz. 16.03 (miejscowego czasu, red.) ciało
leżące obok motocykla. Próba reanimacji zakończyła się niepowodzeniem.
Hernik zajmował po drugim etapie Rajdu Dakar 84. miejsce w klasyfikacji
generalnej.
Pochodzący z Krakowa motocyklista, który 30 stycznia skończyłby 40 lat,
debiutował w tej imprezie. Do udziału w zawodach przygotowywał się od dwóch
lat. Przyznawał przed rajdem, że motocykle są w jego głowie od ponad 20 lat.
Będąc w liceum, po długotrwałym przekonywaniu rodziców, kupił Junaka M07,
którego przez kilka lat remontował.
– Moim marzeniem było poczuć wiatr we włosach... Od początku ciągnęło mnie do
jazdy terenowej. Pomiędzy studiami a pierwszą pracą cały kapitał, który
posiadałem, przeznaczyłem na sześciomiesięczną podróż do Azji i Afryki. Teraz
celem i marzeniem jest meta w Buenos Aires 17 stycznia. Byłby to wspaniały
prezent na moje 40. urodziny – mówił wówczas Hernik.
Polski motocyklista jest piątym zawodnikiem, który poniósł śmierć, gdy
przeniesiono organizację rajdu do Ameryki Południowej w 2009 roku, a 24. od
początku jego rozgrywania w 1979 roku.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.